POLANIE |
|||
POLANIE
Artykul Wieslawa Krolikowskiego. MM JAZZ 1/81
Pierwsza strona o tym wykonawcy w sieci. Usuwamy w ten sposob kolejna ''biala plame'' w Internecie
Jesli macie jakies ciekawe zdjecia kapeli- napiszcie do nas. Sprobujemy umiescic troche obrazkow i dzwiekow...
Kontakt: email
Naglowki, zaznaczenia, grubsza czcionka uzyta na potrzeby tej strony
POLANIE "A ty pocalujesz mnie" (Namyslowski/Zembaty) wielkosc pliku: 2. 850 kb
"Polanie" 1968
"The Best Of Polanie" 1992 |
. |
![]()
Grupa Polanie powstala w sierpniu 1965 r. W jej sklad weszli muzycy nalezacy do najstarszych wiekiem (srednia ok 30 lat) i stazem estradowym sposrod wukonawcow uprawiajacych w Polsce muzyke rockowa:
Poza Nebeskim wszyscy komponowali. Jesienia 1965 zespol towarzyszyl tournee The Animals po Polsce, dokonal tez pierwszych nagran - dla Polskiego Radia. W lutym 1966 r dokonal nagran plytowych dla Veritonu.
Owczesna dokumentacja fonograficzna przedstawia Polan jako zespol bez skrystalizowanego oblicza artystycznego, w utworach instrumentalnych czerpiacy inspiracje zarowno z grup typu The Shadows (''Moj kolega'') jak i z rhythm'n'bluesa (''Finski noz''), a w utworach instrumentalno-wokalnych mimo staran o zwiazek z rock and rollowa tradycja (''Moj przyjaciel cien'') wyraznie ciazacy ku ''przeslodzonej'' muzyce rozrywkowej (''Juz nie czekaj''). Na pewno Polanie mieli byc grupa eksportowa. Tak sie w pewnym sensie stalo. Od maja 1966 do stycznia 1967 zespol przebywal w Europie Zachodniej (Dania, RFN). W calym tym okresie na odnotowanie zasluguje jedynie udzial w hamburskim International Folk + Beat Festival 66 (zespol zajal I miejsce). Impreza nie miala az takiej rangi jak mozna by sadzic z nazwy.
W 1967 r Polanie wystepowali w kraju i dokonali nagran, swiadczacych o udoskonaleniu rzemiosla wykonawczego, m in zrealizowany w koncu tego roku LP dla Muzy. Plyta jest niezbyt udana. Opracowania utworow obcych nie grzesza na ogol inwencja i zdecydowanie ustepuja oryginalom. Z polskiego repertuaru na uwage zasluguja tylko 2 utwory ''A ty pocalujesz mnie'' (Namyslowski-Zembaty) i szczegolnie - oparty na ladnym riffowym motywie ''Nie zawroca'' (kompozycji Pulawskiego), ktory najlepiej zniosl probe czasu. styl wykonawczy i instrumentacja robia wrazenie epigonskie; w wiekszosci kojarza sie z nagraniami brytyjskich zespolow r'n'b z polowy lat .60. Interpretacje wokalne Pulawskiego sa dosc manieryczne. Wszystkie te mankamenty dostrzec tez mozna na malej plytce wydanej rownoczesnie z LP i zawierajacej 2 utwory z repertuaru Artwoods oraz standard ''Georgia On My Mind'' Liste zagranicznych wystepow Polan dopelnia tournee po ZSRR. Zespol ulegl rozwiazaniu 1 kwietnia 1968 r. Jesienia tego samego roku Wander i Nebeski na krotko reaktywowali grupe w nowym, poszerzonym skladzie osobowym (m in z udzialem Dany Lerskiej i Wojciecha Skowronskiego) i instrumentarium, a takze z nowym repertuarem wykazujacym wiecej zwiazkow z tradycyjna muzyka rozrywkowa.
Zespol Polanie skupial muzykow rockowych z krajowej czolowki. Jednak okazalo sie, ze zabraklo wsrod nich indywidualnosci wiekszego formatu. Nawet biorac pod uwage stosunkowo male mozliwosci tworcze trzeba stwierdzic, iz mamy do czynienia z klasycznym przykladem straconej szansy. Byc moze wplynela na to atmosfera panujaca w grupie, moze realia naszego owczesnego zycia estradowego - zupelnie nie sprzyjajace rozwojowi (choc doswiadczonych wykonawcow jakimi niewatpliwie byli czlonkowie zespolu raczej nie powinno to dotyczyc). Nie ulega jednak watpliwosci, ze Polanie odegrali duza role w popularyzacji rhythm'n'bluesa w Polsce.
Dyskografia: |
. |
. | . |
Zrobione przez: TylkoPolskiRock Webring |
. |